Metoda znakowania tampondrukiem umożliwia nadruk na wielu rodzajach materiałów, które posiadają skomplikowane, nieregularne kształty. Przypomina to trochę przybijanie pieczątki na materiale, który jest przeznaczony do nadruku.

Tampondruk można wykonywać na przedmiotach płaskich, miękkich, wypukłych, kulistych, twardych, porowatych, metalowych, szklanych, porcelanowych, drewnianych oraz na tworzywach sztucznych. Metodę znakowania tampondrukiem najczęściej wykorzystujemy przy znakowaniu gadżetów reklamowych, które służą do promocji firmy.

Najczęściej są to długopisy, zapalniczki, otwieracze, breloczki, notatniki, szklanki lub kubki plastikowe, przenośne radia, itd. Największymi zaletami metody tampondruk to uniwersalność, ponieważ ta technika umożliwia znakowania na przeróżnych kształtach, następnie posiada szerokie zastosowanie na każdym typie podłoża, kolejną zaletą jest szybkość, ponieważ w krótkim czasie możliwy jest szybki czas realizacji.

Dokładność i precyzja to zaleta tampondruku, która sprawdza się przy niewielkich powierzchniach danych przedmiotów. Ostatnią zaletą jest cena, ponieważ metoda tampondruku posiada niską cenę, nawet przy wyrobie dużej ilości znakowanych artykułów promocyjnych.

Druk tampondruku rozpoczyna się od formy drukarskiej, czyli matrycy na którą nanosi się farbę. Przy pomocy rakli, która jest narzędziem do zgarniania farby, usuwa się nadmiar farby, dzięki której pozostanie ona wyłącznie w miejscach które są przeznaczone do druku. Bezpośredni docisk tamponu kierowany jest na matrycę, następnie przeniesienie obrazu z matrycy na tampon, a dopiero później z tamponu na zadrukowane podłoże. W tym czasie matryca wypełnia się farbą ponownie i można wtedy rozpocząć proces od początku.