Tłoczenie na skórze jest bardzo elegancką metodą zdobienia artykułów. Ta metoda sięga okresu starożytności, wtedy tłoczono zbroje władców lub ich skórzane elementy stroju. Tłoczono rozmaite przedmioty, między innymi okładki do książek. Wtedy tłoczyli rzemieślnicy i artyści od których wymagało się wyjątkowej precyzji i efektownych umiejętności, dzisiaj natomiast robią to za nas specjalistyczne maszyny.

Tłoczenie jest to metoda, która jest niezwykle trwała i zostaje na powierzchni materiału na zawsze. Od temperatury zależy czy efekt będzie mniej widoczny lub wyraźniejszy. Tłoczenie jest z pewnością mało opłacalne dla niskich nakładów.

Lecz tłoczenie zawiera wiele zalet, na przykład tłoczenie jest doskonałą metodą do znakowania materiałów skóropodobnych oraz skórzanych, posiada trwały i elegancki efekt znakowania oraz możliwość tłoczenia kolorem, złotym lub srebrnym. Metoda tłoczenia doskonale nadaje się do znakowania skórzanych obróbek kalendarzy, pendrivów, powerbanków, etui do okularów, etui do piór lub długopisów, pasków i skórzanych breloczków, które można przypiąć do kluczy, portfeli lub teczek.

Metoda tłoczenia wyróżnia trzy typy znakowania. Aby uzyskać planowany motyw na początek drukuje się go pod przyciskiem prasy, następnie nakłada się farbę na wybrany materiał.

Drugi typ polega na wykorzystaniu ozdobnej kolorowej folii, o której była mowa wyżej. Trzecim typem jest tłoczenie kolorem, przez folię. Efekty można uzyskać tylko wtedy kiedy materiał spełnia odpowiednie warunki, np. wilgotność materiału i temperatura.